You are currently viewing KLESZCZE U PSA I KOTA – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

KLESZCZE U PSA I KOTA – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić chorobotwórcze dla zdrowia zwierząt i ludzi drobnoustroje wywołujące m.in. babeszjozę, która nie leczona jest zawsze choroba śmiertelną. Kleszczy jest  coraz więcej, z roku na rok ich populacja gwałtownie wzrasta. Zachorowania obserwujemy przez okrągły rok, nawet zimą jeśli jest odpowiednio ciepła (wystarcza zaledwie kilka dni z temperaturą około 5° C).

Można wyróżnić jednak dwa szczytowe okresy zachorowań – około kwietnia i około września. Fakt ten jest ściśle powiązany z cyklem rozwojowym kleszcza – aby kleszcz mógł się przepoczwarzyć z jednej formy larwalnej (tzw. nimfy) w drugą, musi napić się krwi. Przyjmuje się, że kleszcz musi ssać krew przez minimum 24 godziny aby zdążył przekazać babeszję.

Objawy babeszjozy u psa- jeśli zauważysz poniższe objawy, nie bagatelizuj ich, nie zwlekaj.

Zazwyczaj właściciele zgłaszają się, ponieważ zwierzę nie wykazuje chęci do zabawy, nie chce jeść, jest słabe, apatyczne, czasem zatacza się, a jego mocz może zmienić barwę z żółtej na ceglastoczerwoną. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić duszności, przyspieszone bicie serca, wstrząs. Bywa, że zwierzę wymiotuje. Może mieć również problemy neurologiczne, ale jest to rzadszy przypadek. W badaniu klinicznym obserwujemy podwyższenie temperatury ciała, często powyżej 40°C, bladość lub zażółcenie błon śluzowych.

Pamiętaj : wcześnie rozpoznana i leczona babeszjoza jest  zwykle uleczalna. Szybkie wykrycie jest bardzo ważne ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań ( anemia o różnym stopniu nasilenia, uszkodzenie  nerek , wątroby).

Profilaktyka babeszjozy u psa

Podstawą zwalczania choroby jest niedopuszczenie do bytowania kleszcza na psie. Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów antykleszczowych. Mogą to być krople, obroże, tabletki. Najważniejsze jest systematyczne podawanie tych preparatów, zgodne z zaleceniami producenta. Ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, że nie mogą to być preparaty odstraszające, a biobójcze. Dlatego najbezpieczniej jest poradzić się lekarza w kwestii wyboru preparatu.

Należy zawsze przestrzegać dodatkowych wskazówek, aby mieć pewność, że zadziałają. Bardzo ważne w przypadku kropli typu spot on jest zachowanie odstępów pomiędzy kąpielami, a aplikacją preparatu, ponieważ podane tuż po kąpieli nie wchłoną się i nie rozprzestrzenią wystarczająco.

Jak chronić psa przed kleszczami?

W przypadku obróż przeciwkleszczowych najważniejsze jest to, aby były one odpowiednio ściśle założone i noszone cały czas.  W sytuacjach bardzo silnego „wysypu” kleszczy, warto połączyć ze sobą różne preparaty, np.  obrożę i kropelki, czy kropelki i tabletkę. Nie wolno tego robić w dowolny sposób.  Pamiętajmy, że są to leki! Optymalny sposób zapobiegania zaleci lekarz.